top of page

Sustuğu Yerden Kanayanlar: Görülmüştür

"Bir insanı sustuğu yerden tanıyabilirsiniz." -Halil Cibran

Hayat boyu sesimizin yüksek çıkmasına hep ihtiyacımız var. Her zaman yüksek olmasa da o ses mutlaka çıkmalı. Konuşmadan, saklayarak, utanarak ya da korkarak geçirilen tüm zamanlar yaşamımızdaki en büyük kayıpları oluşturuyor çünkü.


Görülmüştür filmi tam da bunu amaçlamış aslında. Bir hapishanede gelen ve giden mektupları kontrol etmekle görevli olan bir gardiyan ve hapishanedeki eşini ziyarete gelen, gözleri sırlı bakan bir kadın... Onları ortak paydada buluşturan şeyse kadının sırları. Yazdığı mektuplarda eşine, yokluğunda, kayınpederi ile aynı evde yaşamanın zorluklarından her seferinde bahsederken, işe üçüncü bir kişinin şahit olduğunu bilmez.


Zakir (gardiyan), hapishanede ilgili kişi tarafından verilen eğitimde mektuplarda "zararlı, sakıncalı" sayılan kelime ve cümleleri silmekle görevliyken, aynı zamanda yazarlık eğitimi de almaktadır. Birbirine tezat iki iş. Cezaevinde sildiklerini, dışarıda başka bir kâğıda aktarır adeta. Cezaevinde, her ayrıntıyı yakalamak için mektupları detaylıca kontrol ederken rastlar kadına da. Bir fotoğrafla başlayan merak, ona büyük bir sır perdesini aralatır.


Hayat hep böyledir, başımıza gelen çoğu şey en ummadığımız zamanlarda yakalar bizi. Sansür tabanı üzerine kurulmuş filmde, sansüre uğrayan tek şey mektuplar değildir. Zakir’in ummadığı bir anda Selma hakkında öğrendiği gerçeklere vurulan sansürler bunlardan biridir. Susmak ve gizlemek, gerçeklerden kaçmanın en kolay çıkış yoludur herkes için. Yönetmen, filmin temel unsurunu bunun üzerine kurarken olayların vicdani yönünü Zakir ile karşımıza çıkarmaya çalışır.


Zakir’in çabalarının sonuçsuz kalması izleyicide gerçek dünya ile bağ kurması yönünden bir olanak sağlar. İyi insan olmak, olmaya çalışmak ne denli zorsa iyi insanların bu dünyada yer edinmesi ve görülmesi de o kadar güçtür. Sansür sadece olaylara ve yazılara değil, iyiliğe de vurulur zira.


“İşin aslı budur” mottosunu gözler önüne sermeye çalışan film, çapı yettiğince başarır bunu. Günümüzde birçok kişinin sözünü etmeye dahi çekindiği bir noktaya parmak basması da cesur bir harekettir aynı zamanda.


Her şeyi korkmadan, özgürce dile getirebileceğimiz zamanların gelmesini iple çekerken, iyi insan olmanın yolundan da ayrılmamız ve gözlerimizi kapatarak yaşamamamız temennisiyle…


İlayda KALKAN

2 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page